14 Μάη 2021

5 Μαΐου Παγκόσμια Ημέρα της Μαίας

Super User 05 Μαϊος 2021

Φέτος την 5η Μαΐου, Παγκόσμια Ημέρα της Μαίας ( IDM ) συμπίπτει με την έναρξη της έκθεσης για το 2021 του State of the World’s Midwifery ( SoWMy). Καθοδηγούμενοι από τον ICM, τον UNFPA και τον ΠΟΥ η έκθεση SoWHy2021 φέρνει στο προσκήνιο των παγκόσμιων συζητήσεων περί υγείας την πρόσφατη απόδειξη, η οποία δηλώνει την κριτική σπουδαιότητα της επένδυσης στην ποιοτική φροντίδα από μαίες.
Για αυτόν τον λόγο, το θέμα μας για την Παγκόσμια Ημέρα της Μαίας είναι : «ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ: ΕΠΕΝΔΥΣΤΕ ΣΤΙΣ ΜΑΙΕΣ». Καθοδηγούμενοι από αυτά τα δεδομένα , ο ICM, μαζί μετά μέλη του και τους συνεργάτες του , θα είναι κινητήρια δύναμη παγκόσμιων, περιφερειακών και εθνικών προσπαθειών για την προσέλκυση υποστηρικτών, για εθελοντική πολιτική και για την διαβεβαίωση καλύτερης σεξουαλικής, αναπαραγωγικής, μητρικής, νεογνικής παιδικής και ενήλικης υγείας με διεθνή αποτελέσματα. Αυτά τα δεδομένα αποδεικνύουν περαιτέρω στην παγκόσμια κοινότητα ότι οι μαίες έχουν θεμελιώδη ρόλο στο να σταματήσουν προβλεπόμενους μητρικούς και νεογνικούς θανάτους και στο να επιτευχθεί μείωση της παγκόσμιας μητρικής θνησιμότητας σε αναλογία λιγότερη από 70 των 100000 ζωντανών γεννών μέχρι το 2030. Δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο. Τα γεγονότα είναι ξεκάθαρες , και ενάντια στο σκηνικό μίας παγκόσμιας πανδημίας η οποία έχει δει πολλές μαίες και επίτοκες να χάνουν την ζωή τους και τα δικαιώματά τους. Καλούμε τις μαίες, τις γυναίκες, τους συνεργάτες και τους συνηγόρους της μαιευτικής να ενωθούν μαζί, παγκοσμίως.
Είναι η ώρα να κρατήσουμε υπόψη χορηγούς, εθελοντές, κυβερνήσεις και κάθε φορέα χάραξης πολιτικής για να ακολουθήσουμε τα δεδομένα και να επενδύσουμε στις μαίες. Για να διασφαλίσουμε τις μαίες και τους συνεταιρισμούς των μαιών είναι ικανές να ενσωματώσουν τα αποδεικτικά στοιχεία από την έρευνα του SoWMy για το 2021 μέσα στους εορτασμούς και τις επικοινωνίες της IDM, έχουμε αναλύσει τα βασικά μηνύματα και ζητήματα συνηγορίας σε μία ευανάγνωστη και εύχρηστη μορφή.
Παρ’ όλα αυτά εσύ αποφασίζεις να γιορτάσεις την Παγκόσμια Ημέρα Μαίας, ελπίζουμε ότι αυτή η πηγή υποστηρίζει τις προσπάθειες σου να υπερασπιστείς και να προάγεις τις μαίες και την δουλειά της η οποία καθίσταται σωτήρια για την ζωή.

Κατεβάστε το φετινό μήνυμα του Συλλόγου Επιστημόνων Μαιών Εφετείου Πατρών πατώντας εδώ

ΔΕΥΤΕΡO ΚΕΝΤΡΟ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΥ COVID-19 ΣΤΟ Γ.Ν. ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Super User 01 Μαϊος 2021

Από την Τετάρτη 5/5/2021 στο Γενικό Νοσοκομείο Λευκάδας θα λειτουργεί και δεύτερο κέντρο εμβολιασμού κατά του COVID-19  με το εμβόλιο της εταιρίας

Johnson & Johnson. Στο σύστημα των ραντεβού εμφανίζεται ως 1ο κέντρο εμβολιασμού αυτό με 2 εμβολιαστικές γραμμές με το εμβόλιο της εταιρίας PFIZER ενώ ως 2ο κέντρο εμβολιασμού η νέα εμβολιαστική γραμμή με το εμβόλιο της εταιρίας Johnson & Johnson .

ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ

Επαναλειτουργία του Οφθαλμολογικού Ιατρείου

Super User 19 Μαρτίου 2021

οφθαλμο

Συνοπτικός Οδηγός για την Ψηφιακή Δήλωση Γέννησης

Super User 29 Μαρτίου 2021

H Ψηφιακή Δήλωση Γέννησης, η οποία θεσμοθετήθηκε με τον ν. 4659/2020, αποτελεί
σημαντική πρωτοβουλία για την προσαρμογή και αναβάθμιση των παρεχόμενων υπηρεσιών
του Δημοσίου στις εξελισσόμενες απαιτήσεις των πολιτών, βελτιώνοντας τη ζωή τους μέσα
από τα ψηφιακά μέσα, καθώς πλήθος διοικητικών διαδικασιών, όπως είναι η δήλωση
γέννησης τέκνου, η έκδοση ληξιαρχικής πράξης γέννησης, η απόδοση ΑΜΚΑ στο τέκνο, η
εγγραφή τέκνου σε δημοτολογική μερίδα, η εγγραφή σε ασφαλιστικό φορέα και η αίτηση για
το επίδομα γέννησης, ολοκληρώνεται πλέον από ένα μοναδικό σημείο επαφής.
Μπορείτε να κατεβάσετε τον συνοπτικό οδηγό στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά  πατώντας στους παρακάτω συνδέσμους

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΔΟΥΣ ΑΣΘΕΝΩΝ

Super User 18 Μαρτίου 2021

Σας υπενθυμίζουμε ότι  λόγω έκτακτων μέτρων κατά του Covid-19 έχει γίνει αναστολή του επισκεπτηρίου. Οι συνοδοί ασθενών που λαμβάνουν ειδική άδεια για να προσέρχονται στο Γ.Ν. Λευκάδας, θα πρέπει να προσκομίζουν αρνητικό rapid test, στο οποίο θα μπορούν να υποβάλλονται δωρεάν από το κλιμάκιο του ΕΟΔΥ,κάθε Δευτέρα/Τρίτη/Τετάρτη και Παρασκευή ώρες 8:00-10:00π.μ στην αίθουσα του «ΚΑΠΗ» στην Πλατεία Μαρκά. Το Σαββατοκύριακο τα rapid test θα διενεργούνται στο Νοσοκομείο. Για τη διενέργεια των rapid test είναι υποχρεωτική  η επίδειξη  της κάρτας συνοδού που θα τους έχει χορηγηθεί από το Νοσοκομείο.

Μπορείτε να κατεβάσετε τη σχετική απόφαση πατώντας εδώ

ΚΑΛΩΣΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΛΕΥΚΑΔΑΣ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΥΓΕΙΑΣ